Vize Departmanı

Vizesiz ve engelsiz bir yaşam dileği ile...

0850 241 1 847 (VİS)

Kamerun Konsoloslugu

ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ İÇİN:
ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

Genel BilgiGerekli EvraklarBaşvuru FormuRandevu

KonsoloslukVize SüreciAile BirleşimiUzun Süreli Vize

VİZE İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLGİ VE HİZMETLERİMİZLE İLGİLİ TARAFIMIZDAN DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ ALINIZ. 08502411847

Kamerun için işlem gerçekleştirerek seyahat etmek isteyen kişiler için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bulunan bordo pasaport, diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport sahibi kişiler vize başvuru sürecine tabii olarak işlem gerçekleştirmek zorundadırlar. Kamerun’u ziyaret edecek olan kişiler resmi bir heyet mensubu olması durumunda bordo pasaport haricinde bütün pasaport türleri için üç ay süre ile vizeden muafiyet gösterilerek işlemlere dahil olunulmamaktadır.

Kamerun Hükümeti tarafından belirlenmiş olan ve sınırda vize alımı ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamakta ve gerçekleşmemektedir. Kamerun’a gidecek olan kişiler tarafından hazırlık sürecinde gerekli evrakların ve pasaportun temininin sağlanıyor olması büyük bir önem taşıyarak işlem sürecini etkilemektedir. Süreç içerisinde gerekli belgelerin ve pasaport işlemlerinin aktarım ve tesliminde şahsi vize başvurularının İstanbul’da hizmet vermekte olan Kamerun Fahri Konsolosluğuna aktarımının sağlanılması ile işlem sürecine dahil olunulmaktadır. Buna ek olarak işlemler aracı kurum olarak hizmet vermekte olan vize danışmanlığı sağlayan seyahat acentaları aracılığı ile de gerçekleştirilerek gerekli aktarım sağlanılabilmektedir. Kamerun için gidecek olan kişiler tarafından Sağlık Bakanlığı onayında aşı belgesinin bulundurulması ve sarı humma aşısının seyahat tarihinden iki hafta önce yapılmış olması gerekmektedir. Buna ek olarak Hepatit A aşısı, Hepatit B aşısı, Menenjit, Kolera, Tetanoz gibi hastalıklar için gereken önlemin alınarak aşı olunması önerilmektedir.

Kamerun Vizesi alım işlemlerinde gerekli belgelerin ve pasaport işlemlerinin alınması ve incelenmesinin ardından vize başvuru onayı ve alımı için gerekli süreç bir iş haftasını kapsamaktadır. İşlem sürecinde resmi tatil günleri, bayramlar ve benzeri çalışma saatlerine dahil olan günlerde resmi işlem gerçekleştirilmemektedir. Kamerun Fahri Konsolosluğu çalışma saatleri ve iş günleri dahilinde hizmet vermektedir. Süreç dahilinde bilinilmesi gereken bir diğer bilgi pasaportun güncel ve en az 6 ay geçerliliğe sahip olması gerektiğidir. Mevcut pasaport üzerinde herhangi bir deforme, yırtılma ve benzeri bir sorun gözlenilmemesi işlem sürecinde aksama yaşanılmaması adına önem taşımakta olan bir niteliktedir. Dikkat edilmesi gerekli önemli bir diğer husus, Kamerun’un kuzey kesiminde yaşanmakta olan askeri zaafiyet ve bir takım şiddet olayları ve benzeri adam kaçırmaların olması seyahat süreci dahilinde bölgede bulunulmaması ve can güvenliği adına önem taşımaktadır.

Not: Vize süreçleri Kamerun Konsolosluğu’nun yoğunluğu ve siyasi sebeplere göre değişkendir. Sorunlarınız için 08502411847

Ara